Facebook?   Tam nás nehledejte.  Máme vlastní stránky:   www.albaoptik.cz

O slunečních brýlích

V čase letních prázdnin a dovolených si rádi užíváme slunce v plné míře. Opálená pokožka je důkazem pobytu na horách či u moře. Dostatečnou ochranu před nepříjemným spálením nebo pozdějšími následky z přemíry slunění nám zajišťují opalovací krémy s širokým rozsahem ochranných faktorů.
Stejnou pozornost bychom měli věnovat ochraně očí před UV zářením. Není to jen přímé slunce, které ohrožuje náš zrak. Samozabarvovací brýle, které mírně ztmavnou i pokud je zataženo, nám dokazují, že škodlivému UV záření jsme vystaveni i pokud je slunce za mraky.
Kvalitní sluneční brýle, obvykle zevnitř na stranici označené UV400 Cat. 3, s dostatečně velkými očnicemi, které dokonaleje kryjí oči, jsou spolehlivou ochranou. Pokud jste je ale koupili před více než 4 lety, je nejvyšší čas uvažovat o nových. I když Vám kdysi zakoupený model ještě stále vyhovuje, je nutné si uvědomit, že barevné plastové folie ve slunečních brýlích stárnou a postupně ztrácejí svůj ochranný účinek.
Při výběru těch 'pravých' slunečních brýlí se neváhejte poradit s kvalifikovaným optikem. Barva a stupeň zabarvení, odstupňované zabarvení "Gradal", zrcadlový efekt, polarizační efekt, antireflexní úprava, ale i typ obruby, materiál, nebo šířka stranic mohou být velice významná kriteria.
9715

Tusso

Fotografové nebo výtvarníci např. dávají přednost neutrálním chladným šedým odstínům, které nezkreslují vnímání barev. Pro většinu žen jsou zase příjemnější teplé hnědé tóny. Hnědá barva navíc mírně zvýrazňuje vnímání červené barvy (např. semaforů, brzdových světel), je tedy v kombinaci s polarizačním efektem ideální volbou pro řidiče. Módní široké zdobené stranice jsou atraktivní, ale pro řidiče naprosto nevhodné - značně omezují periferní vidění.
Neobejdete se bez dioptrických brýlí? Řešením jsou barevná dioptrická skla, ve stejných možnostech provedení a úpravách, jako mají folie ve slunečních brýlích. Pokud Vás obtěžuje podle okolností měnit sluneční a čiré brýle, řešením jsou samozabarvovací dioptrické brýle tmavnoucí UV zářením do hněda nebo do šeda. Odlišnou variantou, určenou pro řidiče, jsou samozabarvovací brýle reagující na světlo, které tmavnou i v místnosti nebo uvnitř automobilu.
Malá skupina lidí nosí pod běžné sluneční brýle kontaktní čočky. V případě, že jako nositel brýlí máte v řidičském průkazu uveden harmonizační kód 01.01, tuto kombinaci za volantem ale raději nezkoušejte.