Obruby - Terronská 582/15 Praha 6

Přejít na obsah

Obruby

Optika
Brýlové obruby
Ještě v poměrně nedávné době se mnoho lidí řídilo heslem: "Nejlepší brýle - žádné brýle". Dnes je více, než zřejmé, že toto heslo již neplatí. Až překvapivě mnoho zákazníků přichází dotvořit svůj image brýlemi s čočkami bez dioptrií, protože se domnívají, že brýle patří k určité profesi, k  rčité společenské roli. Není proto žádný důvod brýlí se obávat - dobře vybrané a samozřejmě dobře zhotovené brýle - nejsou žádným handicapem.

Bez nadsázky je možné říci, že především u kovových a kombinovaných brýlí se stírá rozdíl mezi zrakovou pomůckou a módním doplňkem. Bohatá nabídka barevných odstínů, materiálů, tvarů a návrhářská invence dělají dnes z brýlí také módní záležitost.
Výrobci i dodavatelé pamatují ovšem také na ty klienty, které plně uspokojí základní pomůcka a nejsou přes veškeré možnosti nabídky ochotni do brýlí investovat více, než je nezbytně nutné, nebo si to prostě nemohou dovolit. Na druhé straně řada klientů dnes vyžaduje nejvyšší komfort, jaký jim současný stav technologií umožňuje.
Jsou požadovány například obruby z ryzího zlata, obruby z extrémně lehkých a extrémně odolných materiálů, jako je titan, dřevo, buvolí rohovina, obruby z antialergických slitin, obruby provedené v kombinaci kov-plast, ručně zhotovené exkluzivní limitované série, apod. Veškerá taková přání jsme schopni splnit a také zde platí, že při návštěvě naší provozovny se Vám dostane daleko podrobnějších a především Vám "na míru ušitých" informací.

Alespoň základní přehled o druzích brýlových obrub Vám nabízíme i zde. Nejprve alespoň základní terminologie: část brýlové obruby, k níž jsou připevněny stranice, a která nese brýlové čočky, je brýlový střed. Ten je tvořen dvěma očnicemi, které spojuje nosník, opatřený dvěma sedly, případně anatomickým nosníkem. K brýlovému středu jsou pomocí stěžejek připevněny stranice, jsou-li kovové či extrémně tenké, pak jsou zakončené koncovkami.
Primárně obruby můžeme rozdělit na obruby kovové a nekovové. Nekovové pak dále na obruby z přírodních materiálů a obruby z umělých hmot. Velkou skupinu tvoří obruby kombinované z těchto materiálů. Převážnou část nabídky dnes tvoří umělohmotné, kovové a kombinované obruby.
Dalším kritériem pro rozdělení brýlových obrub je způsob, jakým jsou v nich uchyceny brýlové čočky. Mohou být opatřeny obrubou po celém obvodu čočky - obruby s očnicemi, nebo jen po určité části - to jsou poloobruby, ve kterých jsou brýlové čočky fixovány pomocí silonové struny nebo speciálně zeslabené části obruby, vedené po volném obvodu čočky ve vyfrézované drážce. Posledním typem jsou obruby bez očnic - vrtané, u nichž jsou přímo na brýlové čočky připevněny stranice a nosník, zpravidla šroubky nebo speciálními hmoždinkami nebo nýty ve vyvrtaných otvorech.
Návrat na obsah